Dodaj produkty podając kody
Lut na bazie miedzi z dodatkiem fosforu i srebra do lutowania miedzi i jej stopów.
Wg. EN 1044- CP102 /wg DIN 8513 - L-Ag15P/ wg EN 17672 - CuP 284, Lut twardy AS15 zalecany jest do twardego lutowania cienkowarstwowego (0,05 ¸ 0,2 mm) miedzi, mosiądzu oraz brązu. Nie stosować do lutowania stali i stopów zawierających nikiel oraz instalacji, w których media zawierają siarkę. Do lutowania kształtek z miedzi nie zachodzi potrzeba użycia topnika, przy lutowaniu mosiądzu i brązu należy zastosować pastę HS. Złącze podgrzewać równomiernie, aż do momentu gdy przyłożony do krawędzi lut będzie się swobodnie topił i w całości wypełni szczelinę. W przypadku użycia topnika usunąć pozostałości. Lut twardy AS15 zapewnia antykorozyjność i trwałość lutowanego połączenia przy małym zużyciu spoiwa.
Dane techniczne:
- Skład chemiczny: Cu 80% (miedź), P 5% (fosforu), Ag 15% (srebra)
- Temp. topnienia: 650-800 C
- Postać: drut okrągły 2mm x 500mm
- Ilość: w 1 kg ok 75 szt
Masz pytania?
Zadaj pytanie korzystając z formularza lub zadzwoń do nas.Pytania do produktu
Lutowanie rurek miedzianych z aluminiowymi jest problematyczne, ponieważ miedź i aluminium mają różne właściwości chemiczne i fizyczne, w tym różne temperatury topnienia i rozszerzalność cieplną. Dodatkowo, przy bezpośrednim kontakcie tych metali może wystąpić korozja galwaniczna, co prowadzi do degradacji połączenia.
Jeśli konieczne jest połączenie miedzi z aluminium, zaleca się stosowanie specjalnych technik i materiałów:
- Lutowanie twarde ze specjalnym topnikiem – wymagane są specjalne luty głownie na bazie cynku oraz topniki eliminujące tlenki aluminium.
- Złączki mechaniczne (np. adaptery miedź-aluminium) – lepsze pod względem trwałości i odporności na korozję.
- Spawanie metodą ultradźwiękową – stosowane w przemyśle dla trwałych połączeń.
Podsumowując, bezpośrednie lutowanie miedzi z aluminium nie jest zalecane, ale można to zrobić przy użyciu odpowiednich lutów i topników. Lepszą metodą są połączenia mechaniczne lub specjalistyczne spawanie.