Luty

( ilość produktów: 16 )

Luty

Z uwagi na dążenie do zapewnienia większej szczelności instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych coraz powszechniejsze jest stosowanie połączeń lutowanych. Dla niewielkich hermetycznych urządzeń chłodniczych najczęstszą metodą lutowania jest tzw. lutowanie miękkie gdzie temperatury robocze wynoszą od 200 do 300 stC. Dla rur o większych średnicach i instalacjach narażonych na drgania zaleca się stosowanie lutowania twardego gdzie temperatury robocze mieszczą się zwykle w przedziale od 600 do 800 stC.

Niestety w temp. powyżej 700 stC miedź wchodzi w rekcję z tlenem, tworząc tlenek (zgorzelinę), która  po oderwaniu się od podłoża może stwarzać zagrożenie dla instalacji. Aby temu zapobiec temu zjawisku, należy w trakcie lutowania przepłukiwać rurę azotem lub innym gazem obojętnym, a także dążyć do stosowania lutów o jak najniższej temperaturze roboczej. np. luty L-Ag45Sn lub L-Ag40Sn. Tego typu luty w chłodnictwie używa się najczęściej w postaci drutu o średnicy 2mm fabrycznie otulonego topnikiem.

Luty z dostatkiem srebra  zapewniają wysoką wytrzymałość i odporność na niskie temperatury. Wraz ze wzrostem zawartości srebra obniża się temperatura robocza lutu, ale niestety wzrasta jego cena.

Podczas lutowania twardego wymaganą temperaturę uzyskujemy za pomocą aparatu acetylenowo-tlenowego lub propanowo-tlenowego

W naszej ofercie mamy szeroką ofertę lutów zarówno w postaci kwadratowej jak i okrągłej, gołe i otulone, o różnej zawartości srebra: od 2% do 45%.

pixel