Filtry chłodnicze

( ilość produktów: 18 )

Filtry do instalacji chłodniczych

W procesie montażu, a także w czasie prac serwisowych instalacja chłodnicza narażona jest na penetrację zarówno zanieczyszczeniami mechanicznymi jak i wilgocią z krążącego w układzie czynnika chłodniczego. Dlatego należy koniecznie zainstalować w niej filtr odwadniacz którego zadaniem jest: absorbowanie wilgoci z czynnika, przechwytywanie stałych zanieczyszczeń (takich jak opiłki, osady, zgorzelina i nagar olejowy), a także zapobieganie tworzeniu się kwasów w obiegu.

Filtry odwadniacze w instalacjach chłodniczych

W układach chłodniczych średniej i większej wydajności stosuje się obecnie zarówno filtry z wkładem stałym jak i filtry odwadniacze z wkładem wymiennym. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z zalutowaną lub zaspawaną obudową zawierającą wkład ze specjalnie dobranych substancji odwadniających i filtrujących (sita molekularne, żel silikonowy, tlenek aluminium). Zakończona jest ona z dwóch stron króćcami (do lutowania lub skręcania) którymi filtr jest łączony z instalacją. Taki filtr należy bezwzględnie wymienić po każdej interwencji w układ chłodniczy, wymagającej jego rozhermetyzowania, a także w sytuacji jego nadmiernego zanieczyszczenia. Wzrost oporów przepływu a więc spadek ciśnienia można stwierdzić jako wyraźną różnicę temperatur na wejściu i wyjściu filtra albo obserwując pęcherzyki pary pojawiające się we wzierniku.

Filtry odwadniacze z wkładem wymiennym charakteryzują się dużą aktywną powierzchnią filtrowania i pojemnością. Wkład jest odporny na ścieranie, generuje niewielkie opory przepływu, a co za tym idzie niewielki spadek ciśnienia. Ważna jest różnorodna charakterystyka dostępnych wkładów i co najważniejsze prostotą ich wymiany.

W naszej ofercie mamy przede wszystkim filtry odwadniacze z wkładem stałym firmy CASTEL, jednego z głównych światowych dostawców tej grupy produktów znanej także z innych elementów automatyki i armatury chłodniczej.

Filtry ssące - filtr w instalacji chłodniczej na stronę ssawną

Po stronie ssącej instalacji, zwłaszcza w układach o średniej i większej wydajności zaleca się montaż filtrów mechanicznych na stronę ssawną. Głównym zadaniem takiego filtra jest wyłapanie mechanicznych zanieczyszczeń, mogących powstać w trakcie pierwszego montażu instalacji. Wszelkie opiłki miedziane z obrabianych rurociągów lub nagar powstały w procesie lutowania stanowią poważne zagrożenie dla konstrukcji sprężarki. Filtry mechaniczne mogą być wykonane zarówno w wersji z wkładem stałym jak i w wersji z wkładem wymiennym w rozbieralnej obudowie.

W naszej ofercie znajdziecie filtry ssące firmy FAVORCOOL z serii SSR wyposażone w dwa zawory dostępowe dzięki którym w łatwy sposób można kontrolując spadek ciśnienia określić stopień zanieczyszczenia wkładu.

pixel