Presostaty
Presostaty
Presostat to czujnik różnicy ciśnień, który znajduje zastosowanie w urządzeniach grzewczych, klimatyzacji, a także chłodnictwie przemysłowym. Zabezpiecza przed zbyt niskim ciśnieniem po stronie ssawnej lub za wysokim po stronie tłocznej instalacji. Standardowe urządzenia składają się z przekaźnika, połączonego z dwoma pomiarowymi przewodami ciśnieniowymi i maksimum trzema elektrycznymi. Jeśli różnica ciśnień w układzie osiągnie zdefiniowany poziom niebezpieczny - presostat jest w stanie wyłączyć zasilanie określonych komponentów lub całego urządzenia, by uniknąć groźnej w skutkach awarii. W zależności od specyfiki instalacji stosowane są komponenty z automatycznym lub ręcznym resetem. Stosowane w chłodnictwie presostat generalnie dzielimy na kilka podstawowych wersji: presostaty niskiego ciśnienia, wysokiego ciśnienia oraz presostaty różnicowe ciśnienia oleju.
Presostaty w ofercie sklepu Elgracool
W asortymencie hurtowni sprzętu klimatyzacyjnego i chłodniczego Elgracool dostępne są presostaty do zastosowań profesjonalnych takich marek jak: Danfoss, Ranco, Johnson Control. Na naszą ofertę składają się pojedyncze urządzenia instalowane po stronie wysokiego lub niskiego ciśnienia, a także układy podwójne umożliwiające kontrolę obu parametrów przy użyciu jednego kompaktowego presostatu. Produkty te znajdą zastosowanie w układach klimatyzacyjnych i chłodniczych (również do dużych zastosowań komercyjnych), maszynach do produkcji lodu oraz urządzeniach przeznaczonych do przechowywania produktów spożywczych. Zwarta konstrukcja o niewielkich rozmiarach i niskiej wadze ułatwia bezpieczny montaż.
Zastosowanie wysokiej jakości presostatów pomaga ochronić układ przed pojawieniem się ciśnień zagrażających bezpieczeństwu poszczególnych elementów instalacji. Staramy się, by produkty dostępne w naszej ofercie były niezawodne i spełniały wysokie wymagania klientów. Znane marki z wieloletnim doświadczeniem w branży oferują sprzęt cechujący się dużą dokładnością, stabilną pracą, a także szybkim i powtarzalnym działaniem.
Najczęściej zadawane pytania
Q: Jaki jest zakres pracy presostatów
A: Zakres pracy presostatów może się różnić w zależności od tego jaki to model. Np. Danfoss oferuje presostaty o zakresach od kilku mbar do kilkudziesięciu barów. Natomiast histereza czy raczej dyferencjał czyli różnica między ciśnieniem zadanym a wykonawczym może sięgnąć kilkudziesięciu PSI.
Q: Jakie są zastosowania presostatów?
Presostaty stosowane są do kontroli, sterowania i regulacji układów w funkcji ciśnienia, a zatem w zależności od wersji włączają lub wyłączają elementy wykonawcze instalacji takie jak zawory elektromagnetyczne, wentylatory, elementy grzejne lub poprzez styczniki elektryczne takie urządzenia wykonawcze jak sprężarki chłodnicze.
Q: Jak działa elektroniczny presostat?
A: Elektroniczny presostat monitoruje ciśnienie za pomocą przetwornika ciśnienia i odczytuje wartość na wyświetlaczu. Może być skonfigurowany do włączania lub wyłączania innych urządzeń przy określonym poziomie ciśnienia.
Q: Czym się różni presostat mechaniczny od elektronicznego?
A: Presostat mechaniczny działa na zasadzie mechanicznego włącznika, który reaguje na zmiany ciśnienia i wykonuje odpowiednią akcję. Elektroniczny presostat wykorzystuje przetwornik ciśnienia i mikroprocesor do monitorowania i kontroli ciśnienia.
Q: Co to są przełączniki ciśnienia?
A: Przełączniki ciśnienia (presostaty ciśnienia) to urządzenia służące do włączania lub wyłączania innych urządzeń w zależnie od poziomu ciśnienia. Działają na zasadzie mechanicznego styku, który zostaje zamknięty lub otwarty przy określonym ciśnieniu.
Q: Jakie są główne cechy elektronicznego presostatu?
A: Elektroniczny presostat cechuje się precyzją pomiaru ciśnienia, dostępnością wyświetlacza, możliwością programowania, szerokim zakresem pomiarowym, odpornością na wibracje i wodoszczelnością.
Q: Czym jest i do czego służy presostatów różnicowy?
A: Presostaty różnicowe pozwalają na monitorowanie i kontrole różnicy ciśnień w systemach. Mogą być wykorzystywane do wykrywania wycieków, kontrolowania poprawności działania filtrów, wentylacji i wielu innych zastosowań. Dla przykładu, jeżeli zmierzone ciśnienie oleju na wejściu do sprężarki jest zbyt niskie (co może powodować problemy z jej smarowaniem), presostat wyłączy urządzenie.