Chłodnice

( ilość produktów: 22 )

Chłodnice powietrza: podsufitowe i przyścienne

Zadaniem wentylatorowych chłodnic powietrza jest wymuszenie jego przepływu przez lamelowy wymiennik ciepła, by zoptymalizować proces przekazywania energii między chłodzonym środowiskiem a medium chłodzącym. Rolę czynnika roboczego w zależności od instalacji pełnić mogą czynniki chłodnicze, glikol lub zwykła woda. Dzięki temu chłodzenie powietrza może przebiegać efektywnie i stosunkowo szybko. Jest to praktyczne rozwiązanie dla mebli chłodniczych lub niewielkich chłodni.

Budowa chłodnicy

Głównym elementem chłodnicy powietrza jest lamelowy wymiennik ciepła - parownik, którego konstrukcja została zoptymalizowana pod kątem jak najwyższej efektywności tego procesu. Do jego produkcji wykorzystywane są metale o wysokiej przewodności cieplnej - zwykle miedź i aluminium. Lamele ułożone zostały w taki sposób, by zapewnić jak największą powierzchnię wymiany. Kolejną niezbędną częścią są wentylatory - w zależności od mocy jeden lub kilka. Całość zamknięta jest w obudowie metalowej (np. aluminiowej) lub z tworzywa sztucznego. Część chłodnic powietrza wyposażona jest ponadto w grzałkę do odszraniania. W zależności od kształtu i sposobu mocowanie wyróżnia się chłodnice przyścienne oraz podsufitowe lub inaczej podstropowe.

Zastosowanie chłodnic powietrza z oferty Elgracool

Chłodnice z tej kategorii sprawdzą się w pomieszczeniach o zapotrzebowaniu na chłód rzędu kilku kW. Są to m.in. szafy i witryny chłodnicze, małe chłodnie i średnie komory chłodnicze lub mroźnicze. Jeśli temperatura docelowa wynosi poniżej 2 st C, warto zwrócić uwagę na modele z grzałką. Każdy dostępny produkt posiada opis z danymi technicznymi, zawierającymi kluczowe parametry tj. m.in.: nominalną wydajność w Watach, wydatek powietrza, ilość wentylatorów, wymiary, przyłącze, a także moc grzałek elektrycznych, jeśli zostały zainstalowane.

pixel