Butle do czynników

( ilość produktów: 8 )

Butle do czynników chłodniczych

Czynniki chłodnicze to gazy, które oddziałują na środowisko. Ich specyficzne właściwości chemiczne powodują, że należy je przechowywać w odpowiedni sposób – wymaga tego nie tylko konieczność zachowania bezpieczeństwa, ale również prawo regulujące kwestie przechowywania substancji kontrolowanych, nakładające obowiązek gromadzenia czynników chłodniczych w specjalnie stworzonych w tym celu zbiornikach. Zaliczają się do nich butle do czynników chłodniczych, z których korzystają serwisanci i monterzy klimatyzacji. W niniejszej kategorii znajdziesz ich różne modele.

Oferujemy butle o różnych pojemnościach i wariantach ciśnieniowych, które są produkowane z bezpiecznych i wytrzymałych materiałów. Wyśrubowane wymogi techniczne gwarantują, szczelność, i pozwalają na wielokrotne i wieloletnie użytkowanie. Znajdujące się w naszym sklepie butle służą do przechowywania czynników, substancji kontrolowanych przeznaczonych do użytkowania zarówno w procesie budowy jak i serwisowania układów chłodniczych a także przeznaczonych do regeneracji, i utylizacji.

Rodzaje butli do czynników chłodniczych

W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości butle do przechowywania powszechnie stosowanych czynników chłodniczych r22, r134a, r404a, r407c, r410a, r507 , R32 i R1234yf. Wykonane z wysokiej jakości stali, wyposażone w atestowane zawory, butle o różnych pojemnościach i maksymalnym ciśnieniu do 48bar kupisz u nas wraz z potrzebnym Ci czynnikiem.

Poza butlami do przechowywania, oferujemy także dwuzaworowe butle do odzysku czynników chłodniczych o pojemności wodnej 12 i 27 litrów. Są one konieczne podczas procesu usuwania f-gazów oraz substancji kontrolowanych z zamkniętych układów chłodniczych i klimatyzacyjnych. Odzysk czynnika chłodniczego staje się coraz bardziej istotny ze względu na troskę o środowisko w związku z czym, regulacje prawne powodują, że butla dwuzaworowa do odzysku czynników jest niezbędnym elementem wyposażenia przedsiębiorcy ubiegającego się o uzyskanie certyfikatu f-gazowego.

Oferowane przez nasz sklep butle do czynnika chłodniczego oraz butle do odzysku czynnika chłodniczego, spełniają wszystkie normy wymagane przez krajowe i unijne przepisy, spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i są idealne do przechowywania oraz transportu substancji kontrolowanych.

Butla dwuzaworowa do odzysku czynników chłodniczych służy jako pojemnik do przechowywania substancji kontrolowanych czyli tzw. f-gazów (np. czynników chłodniczych r22 r134a r404 i innych) po ich odzyskaniu z zamkniętego układu chłodniczego. Karta zawierająca dane techniczne butli podaje kluczowe informacje takie ak waga butli netto, jej max pojemność oraz max ciśnienie gazu. Butla do odzysku czynnika jest niezbędnym elementem zestawu narzędzi każdego instalatora.

W jaki sposób powinna być oznakowana butla na czynnik chłodniczy?

Przepisy dotyczące zbiorników ciśnieniowych ściśle określają w jaki sposób powinna być oznakowana butla na czynnik chłodniczy. Poza pojemnością wodną wyrażoną w litrach powinna ona na trwałe mieć oznaczony okres na który posiada tzw. legalizację (standardowo dla nowo wyprodukowanej butli jest to 10 lat od daty produkcji). Jeśli zatem na kołnierzu butli widzimy datę 2022-11 oznacza to, że butla ma ważną legalizację do listopada 2032 roku. Ponadto na kołnierzu znajdziemy takie informacje jak ciśnienie próbne wyrażone w barach z oznaczeniem PH – np. PH36BAR - oraz masa zbiornika próżnego (bez zaworu) i znak π (pi) oznaczający, że zbiornik wyprodukowano zgodnie z wymogami ADR/RID.

Poza trwałym oznaczeniem na kołnierzu pełna butla z czynnikiem chłodniczym powinna być dodatkowo oznakowana przez producenta dostawcę czynnika. Firma napełniająca powinna oznakować ją nalepką zawierającą wzór chemiczny czynnika, oznaczenie czynnika np. R410A, jego numer zgodny z konwencją ADR – np. UN 3163 - czyli oznaczenie substancji będącej towarem niebezpiecznym umożliwiający międzynarodowe rozpoznanie zawartości, pełną nazwę chemiczną czynnika oraz znak ostrzegawczy ADR w postaci kwadratowej nalepki w odpowiednim kolorze (zależnie od stopnia jego palności).

 

pixel