Jak dobrać agregat chłodniczy do chłodni?

2023-12-04
Jak dobrać agregat chłodniczy do chłodni?

Na rynku są dostępne rozmaite agregaty chłodnicze, które są przeznaczone do utrzymania odpowiedniej temperatury w chłodni i zapewnienia prawidłowych warunków przechowywania (temperatury i wilgotności) produktom spożywczym. Szukasz odpowiedzi, jaki agregat chłodniczy wybrać i na jakie parametry techniczne zwrócić szczególną uwagę, analizując dostępne agregaty chłodnicze? W tym artykule podpowiemy Ci, czym charakteryzuje się odpowiedni agregat chłodniczy i na jakie parametry techniczne należy zwrócić uwagę, abyś mógł łatwiej podjąć decyzję zakupową.

Image By vecstock

Czym jest i z czego składa się agregat chłodniczy do chłodni?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem i jak dokonać dobrego wyboru? Oto jest pytanie! Sprawdź, o czym musisz wiedzieć, zanim dobierzesz agregat chłodniczy, uwzględniając kilka kluczowych czynników takich jak przeznaczenie, temperatura docelowa pomieszczenia lub przechowywanych produktów , właściwy i perspektywiczny czynnik chłodzący.

Generalnie rzecz biorąc agregat chłodniczy skraplający jest to zespół urządzeń, połączonych odpowiednim osprzętem, zmontowanych na wspólnej podstawie, których zadaniem jest sprężanie a następnie skraplanie par czynnika aby następnie w parowniku dzięki zjawisku gwałtownego parowania ochłodzić się i odebrać ciepło z otoczenia w komorze chłodniczej lub meblu chłodniczym.

Agregat chłodniczy skraplający składa się z następujących elementów:

 • sprężarka – podstawowy element agregatu – urządzenie do mechanicznego sprężania i przetaczania par czynnika chłodniczego.

 • skraplacz – dochodzi do kondensacji i zmiany stanu skupienia czynnika chłodniczego z gazu w ciecz, która ma zwiększoną temperaturę i skutecznie usuwa nadmiar ciepła z chłodni.

 • Zbiornik ciekłego czynnika – dodatkowy pojemnik na czynnik chłodniczy, nie występuje w niewielkich urządzeniach gdzie obciążenie układu jest w miarę stabilne w czasie)

 • Osprzęt: zawory, wzierniki, zabezpieczenia; zamontowane na wspólnej ramie lub podstawie pozwalają na połączenie poszczególnych elementów w jednolite urządzenie.

Jak dobrać agregat chłodniczy do chłodni? Poznaj najważniejsze kryteria, by dokonać dobrego wyboru

Zakup urządzenia chłodniczego wiąże się zazwyczaj z kosztowną inwestycją, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór agregatu do własnych oczekiwań i potrzeb. Szukasz odpowiedzi, na co zwrócić uwagę przy wyborze agregatu chłodniczego?

Oto najważniejsze aspekty, na jakie musisz zwrócić uwagę dobierając agregat :

 • cel i przeznaczenie – szczególnie ważne przy wyborze agregatu. Z uwagi na rożne potrzeby przechowywanych produktów w zakresie wymaganych temperatur i wilgotności należy starannie przemyśleć jakie parametry musi posiadać wybrany agregat, aby zapewnił właściwą pod względem funkcjonalności pracę całego układu chłodniczego. Należy tu przeanalizować starannie cały proces chłodzenia i przechowywania pod kątem potrzeb przechowywanych produktów tak aby zachować je w najlepszym stanie przez oczekiwany okres.

 • odpowiednia budowa i wymiary – analizując rodzaje agregatów chłodniczych dostępnych na rynku – zwróć uwagę na jego wymiary, aby mieć pewność, że wybrany agregat będzie mógł być zamontowany w wybranym miejscu i ze względu na swoje gabaryty– nie będzie stwarzał problemów z montażem . Czasami warto także rozważyć wybór agregatu w specjalnej wyciszającej obudowie , szczególnie wtedy kiedy ma być zamontowany w miejscu gdzie mógłby w czasie swojej pracy stanowić uciążliwość akustyczną dla okolicznych mieszkańców.

 • moc agregatu czyli wydajność chłodnicza – tę kwestię należ dostosować do wielkościci chłodni lub mebla chłodniczego czyli generalnie do ilości ciepła które trzeba odebrać z pomieszczenia i ilości oraz masy produktów, które są w przechowalni. Obowiązuje zasada – im większa moc urządzenia, tym szybsze i skuteczniejsze chłodzenie ale jednocześnie droższa inwestycja i większe zużycie energii. Trzeba tu zachować należyty balans miedzy skutecznością a nakładami finansowymi.

 • rodzaj czynnika – zwróć uwagę na rodzaj czynnika jaki może być zastosowany w jednostce. Jakie są aktualne wymogi i ograniczenia dotyczące użycia tego czynnika oraz ewentualne ograniczenia jakie mogą być wprowadzone w przyszłości z uwagi na istniejące regulacje prawne. Należy unikać zakupu agregatu który według deklaracji producenta może pracować jedynie z czynnikami chłodniczymi o wysokim współczynniku GWP, które to czynniki z racji istniejących regulacji są mało perspektywiczne.

 • współczynnik efektywności energetycznej (COP) – im wyższy współczynnik COP, tym większa szansa na efektywną pracę urządzenia i niższe koszty eksploatacji.

 • odpowiednia temperatura parowania i skraplania – temperatura parowania oraz temperatura skraplania to bardzo ważne aspekty techniczne podczas doboru agregatu. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że każdy z produktów w chłodni ma inny optymalny dla siebie zakres temperatur przechowywania, a wystąpienie nawet niewielkiej różnicy temperatury i różnicy w zakresie poziomu wilgotności powietrza mogą skutkować tym, że przechowywane produkty utracą swoje pierwotne właściwości i nie będą odpowiednie do spożycia.

 • sposób zabezpieczenia sprężarki – zastosowane w agregacie zabezpieczenia chronią jej główny i najbardziej kosztowny element, czyli sprężarkę przed uszkodzeniem, wynikającym z błędów w budowie instalacji, ekstremalnymi warunkami pracy (wysokie temperatury zewnętrzne, chwilowe przeciążenie, awarie podzespołów). Odpowiednia ilość i jakość zabezpieczeń pozwala na utrzymanie w dobrym stanie agregatu i jego długotrwałą, ekonomiczną eksploatację.

Nadal nie wiesz jak dobrać agregat chłodniczy do chłodni?

Jeśli szukasz agregatu chłodniczego do swojej chłodni najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się montażem i serwisem urządzeń chłodniczych (ona dokona właściwego wyboru) - lub przejrzyj ofertę dostępnych agregatów chłodniczych w naszym sklepie internetowym, porównaj je pod względem dostępnych parametrów technicznych i wybierz ten, który sprawdzi się najlepiej w Twoim pomieszczeniu.

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty i kontaktu, by porozmawiać o szczegółach zakupu i transporcie urządzenia. Skorzystaj z naszego wsparcia!

pixel