Dodaj produkty podając kody
Skraplacze
( ilość produktów: 3 )Skraplacze lamelowe
Jednym z podstawowych elementów układu chłodniczego jest skraplacz odpowiedzialny za odprowadzenie ciepła pobranego przez czynnik w parowniku oraz ciepła jakie uzyskał w trakcie procesu sprężania w sprężarce. Proces ten realizuje się przez skraplanie sprężonych par czynnika chłodniczego. W zależności od medium odbierającego energię cieplną – mówimy o skraplaczu chłodzonym powietrznym lub skraplaczu wodnym. Najpopularniejsze skraplacze lamelowe chłodzone powietrzem (którego ruch jest wymuszany przez wentylator) stosuje się w szerokim przedziale wydajności od 200W do 600 kW. Zbudowane najczęściej z miedzianej wężownicy na którą w celu powiększenia powierzchni wymiany nakłada się metalowe płyciny zwane lamelami. Odległość miedzy nimi waha się od kilku do kilkunastu milimetrów. W obudowie bloku lamelowego montuje się jeden lub dwa wentylatory osiowe, których zadaniem jest zintensyfikowanie wymiany powietrza przepływającego przez wymiennik.Jednym z problemów który należy rozwiązać w trakcie projektowania urządzenia chłodniczego jest kwestia możliwości regulacji ciśnienia skraplania. Można to osiągnąć przez :
- Regulacje prędkości obrotowej wentylatora skraplacza
- Zainstalowanie proporcjonalnego regulatora ciśnienia
- Włączanie lub wyłączanie jednego lub wszystkich wentylatorów osiowych np. za pośrednictwem odpowiednio dobranego presostatu
Dla małych i średnich wydajności skraplacze lamelowe chłodzone powietrzem montuje się zwykle na wspólnej podstawie razem ze sprężarką jako tzw. agregat skraplający natomiast przy większych wydajnościach (z uwagi na poziom hałasu emitowany przez wymiennik) z reguły skraplacze umieszcza się oddzielnie na zewnętrznej ścianie budynku lub na dachu.
Wśród skraplaczy wodnych, coraz większą popularność zyskują kompaktowe skraplacze płytowe w postaci lutowanych w pakietach profilowanych płyt ze stali szlachetnych. Dzięki swojej konstrukcji, prawie cały materiał wymiennika stanowi powierzchnię wymiany co daje bardzo dużą efektywność cieplna w stosunku do gabarytów.