Jaka pompa próżniowa do klimatyzacji?

2024-01-18
Jaka pompa próżniowa do klimatyzacji?

Zarówno początkujący instalatorzy stawiające pierwsze kroki w branży jak i posiadający pewne doświadczenie w zawodzie ale rozpoczynający po raz pierwszy samodzielną działalność gospodarczą stoją przed dylematem: jak wybrać pompę próżniową aby spełniała wszystkie wymogi podczas pracy z systemami klimatyzacji stacjonarnej.

Jest kilka kwestii które trzeba rozważyć podczas dokonywania tego wyboru. Ponieważ pompy próżniowe to jedno z podstawowych narzędzi używanych przez instalatora klimatyzacji i układów chłodniczych, używane często w trudnych warunkach i przez długie lata – trzeba starannie przemyśleć kryteria jakimi należy się kierować podczas jego wyboru. W poniższym zestawieniu wskazujemy na podstawowe parametry które powinniśmy brać pod uwagę wybierając pompę próżniową począwszy od wymagań formalnych a kończąc na jej wadze i gabarytach.

Wymogi formalne dotyczące pomp próżniowych

Przepisy f-gazowe stawiają przed personelem dokonującym czynności z użyciem substancji kontrolowanych i czynników chłodniczych wiele wymogów formalnych, w tym także konieczność posiadania na wyposażeniu całego zestawu specjalistycznych narzędzi, które muszą spełniać określone wymogi. W przypadku pompy próżniowej wymagane jest aby umożliwiała ona osiągnięcie ciśnienia równego lub niższego od 270 Pa. Zatem wybierając to narzędzie należy sprawdzić czy spełnia ono ten wymóg.

Wydajność przenośnej pompy próżniowej dla klimatyzacji

Wydajność – ten element będzie miał znaczący wpływ na czas jaki będziemy musieli poświęcić na procedurę osuszania układu chłodniczego zwaną potocznie „próżnowaniem”. Im większa prędkość pompowania, tym proces ten będzie przebiegał szybciej a zatem efektowność całego montażu będzie wyższa. Tu zatem należy się zastanowić nad tym czy na nasze potrzeby wystarczy pompa jednostopniowa (która pozwala osiągnąć ciśnienie na poziomie 0,02 mBar) czy pompa dwustopniowa (pozwala osiągnąć ciśnienie na poziomie 0,002 mBar). Pompa jednostopniowa będzie dobra do małych układów klimatyzacji, ale profesjonalista powinien rozważyć pompę dwustopniową która jest szybsza i umożliwia osiągnięcie niższej próżni.

Niestety – generalnie rzecz biorąc, im większa wydajność pompy tym większa waga i gabaryty, co z kolei powoduje pogorszenie ergonomii pracy. Szczególnie w sytuacji kiedy  musimy pracować z pompą w trudno dostępnym miejscu, na wysokości, na dachu - większy ciężar i gabaryty stają się czynnikiem znacząco pogarszającym warunki pracy. Zawsze zatem należy szukać złotego środka pomiędzy tymi dwoma elementami: wydajnością i wielkością urządzenia.

Próżnia końcowa

Wytworzona próżnia końcowa – oprócz wydajności to jeden z kluczowych parametrów na który trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru pompy na potrzeby obsługi systemów klimatyzacji. Podczas gdy zwykle mniejsze i tańsze urządzenie jednostopniowe pozwalają uzyskać próżnię na poziomie 150 mikronów, pompy dwustopniowe umożliwiają osiągnięcie próżni końcowej od 15 do 20 mikronów co oczywiście daje gwarancję osiągnięcia znacznie lepszej czystości układu przed jego napełnieniem czynnikiem chłodniczym a co za tym idzie gwarancje lepszej i bezawaryjnej pracy układu klimatyzacyjnego.

Waga pompy próżniowej

Pozornie mało istotny parametr, który jednak w znaczący sposób wpływa na ergonomię pracy. W sytuacji kiedy będziesz musiał wdrapać się po drabinie na rusztowanie lub dach budynku obciążony całym zestawem narzędzi – dostrzeżesz jak ważny jest to parametr i jak znacząco wpływa na jakość twojej pracy.

Dodatkowe wyposażenie

W przypadku dostępnych aktualnie na rynku pomp standardem stało się dodatkowe wyposażenie w postaci wakuometru i zaworu elektromagnetycznego. Obserwacja wskazań próżniomierza pozwala na bieżąco śledzić i oceniać postępy procesu próżniowania, natomiast zawór elektromagnetyczny zapobiega cofaniu się czynnika do pompy po jej zatrzymaniu.

Jakie marki pomp są dostępne na rynku

Z uwagi na dużą i stale rosnącą popularność systemów klimatyzacji, rośnie także dostępność i popularność narzędzi niezbędnych do ich instalowania i serwisu. Na rynku występuje zatem duży wybór pomp próżniowych wielu producentów. Jest wśród nich wiele marek mocno rozpoznawalnych z dużymi tradycjami jak REFCO, ELITECH, MASTERCOOL, VALUE.

Pompy próżniowe w ofercie Elgracool.pl

W naszej ofercie każdy instalator z pewnością znajdzie dla siebie odpowiednie narzędzie – zarówno pompy jednostopniowe w niższej cenie i mniejszych rozmiarach – odpowiednie dla użytkownika, który używa tego narzędzia stosunkowo rzadko, po pompy dwustopniowe o dużej wydajności dla serwisanta dużych układów dla którego ważne jest tempo pracy i gwarancja uzyskania bardzo dobrych parametrów próżni końcowej.

pixel