Dodaj produkty podając kody
Jak działa stacja odzysku czynnika chłodniczego?
W nowoczesnych układach chłodniczych stosuje się stacje odzysku czynnika chłodniczego. Znajdują zastosowanie zarówno w przypadku klimatyzatorów, pomp ciepła, jak i w układzie klimatyzacji samochodowej. Proces odzysku czynnika chłodniczego stosuje się wobec naprawianych urządzeń, obecnie użytkowanych czy też złomowanych. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej zadbać o środowisko naturalne i swoje bezpieczeństwo. Sprawdźmy, jak działają tego typu urządzenia.
Image by DCStudio on Freepik
Czym jest stacja odzysku czynnika chłodniczego?
Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie tego typu pozwala na odzyskanie czynnika chłodniczego z instalacji. Odzyskany czynnik chłodniczy przechowuje się w dedykowanym zbiorniku. Na rynku dostępne są różne stacje odzysku, dlatego należy dokładnie zapoznać się z ich charakterystyką oraz zajrzeć do instrukcji obsługi. Urządzenie powinno być stosowane zgodnie z wytycznymi producenta oraz z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Proces polegający na ściągnięciu czynnika z instalacji jest warunkowany przepisami ustawy f-gazowej.
Dobrym wyborem jest stacja odzysku czynnika chłodniczego z separatorem oleju. To urządzenie, które pozwala na dokładne oddzielenie czynnika od zużytego oleju, co redukuje ryzyko jego zanieczyszczenia. Tego typu sprzęt wykorzystuje się prowadząc proces odzysku zarówno w układach chłodniczych, jak i w układach klimatyzacji samochodowej. Możliwość odzysku oleju zwiększa potencjał użycia stacji oraz minimalizuje koszty w ramach obsługi układów klimatyzacji i instalacji chłodniczych.
Odzysk czynnika chłodniczego - różne metody
Obecnie wyróżnia się różne metody odzyskiwania czynnika z układu. Wybór jednej z nich zależy od rodzaju urządzenia, od tego jak duży jest dany układ oraz od zastosowanego w nim czynnika. Poniżej w kilku zdaniach opisano każdą z nich.
Metoda parowa
Najczęściej stosowany sposób i jednocześnie najbardziej uniwersalny polega na zastosowaniu metody parowej. Można ją zastosować w większości popularnych stacji odzysku czynnika chłodniczego. Polega ona na ściągnięciu czynnika ze strony ssawnej instalacji. Z drugiej strony rozwiązanie to jest nieco mniej wydajne i przede wszystkim bardzo czasochłonne. Przy większych instalacjach stosuje się inne metody.
Metoda cieczowo-parowa
Dużą wydajnością charakteryzuje się metoda cieczowo-parowa. Stosuje się ją w przypadku układów wyposażonych w dedykowany zbiornik ciekłego czynnika. Metoda ta polega na tym, aby do sprężarki stacji odzysku doprowadzić czynnik w postaci parowej. Dzieje się tak wtedy, gdy czynnik chłodniczy doprowadzany jest do wrzenia.
Metoda zespolona „push-pull”
Inną ze stosowanych metod jest tzw. metoda zespolona „push-pull”. Ze względu na jej charakterystykę, stosuje się ją przede wszystkim w dużych instalacjach chłodniczych. Czynnik w postaci ciekłej przetaczany jest przez instalację. Aby można było przeprowadzić ten proces, niezbędne jest wykonanie do instalacji chłodniczej dostępu po stronie pary i cieczy. Ponadto niezbędne jest użycie butli dwuzaworowych. Minusem tej metody jest to, że odzyskany czynnik może posiadać zanieczyszczenia oraz nie da się go odzyskać w stu procentach.
Kiedy wykorzystuje się odzysk czynnika chłodniczego?
Może być kilka powodów skorzystania ze stacji odzysku czynnika chłodniczego. Przede wszystkim proces ten stosuje się w przypadku zepsutych, reperowanych i używanych układów. Pobranie czynnika z samej instalacji umożliwia m.in. sprawdzenie szczelności całego układu, co wpływa na bezpieczeństwo jego stosowania. Starannie przeprowadzony proces pozwala na odzyskanie czynnika z instalacji i jego ponowne użycie. Odzyskany czynnik można poddać recyklingowi. Zdarza się jednak, że nie nadaje się on do regeneracji. Wówczas przekazuje się go do firm, które specjalizują się w utylizacji czynnika chłodniczego z zachowaniem wszelkich wymaganych procedur i dbałością o środowisko naturalne.
Sprawdź naszą ofertę
W elgracool.pl oferujemy wysokiej jakości urządzenia do obsługi systemów chłodniczych. W asortymencie znajdują się także starannie sprawdzone stacje odzysku czynnika chłodniczego, które są przeznaczone do użytku profesjonalnego. Zapraszamy do zapoznania się z ich parametrami technicznymi oraz do zakupu stacji w naszym sklepie. Oferujemy również niezbędne oprzyrządowanie i akcesoria, w tym m.in. manometry wysokiego i niskiego ciśnienia czy też separator oleju do stacji odzysku. Zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem.